Poradnik graficzny

czyli, jak możemy Ci pomóc w promowaniu firmy!

Z czego składa się strona internetowa?

ilustracja artykułu o tworzeniu stron internetowych
Potrzebujesz strony internetowej – to wiesz na pewno. Nie wiesz jednak co jest potrzebne do jej prawidłowego funkcjonowania? Dlatego napisałem ten krótki artykuł, przewodnik z niezbędnymi informacjami - tyle wystarczy, a będziesz dobrze przygotowany do rozmowy z wykonawcami stron internetowych.
Domena, czyli adres
Domena to podstawa, fundament, od niej należy zacząć. Ogólnie domena to Twój adres w internecie, każdy kto wpisze go w oknie przeglądarki trafi do Ciebie (mam przy okazji dobrą wiadomość – to Ty tworzysz nazwę swego adresu)! Nie ma na świecie identycznych nazw domen, dlatego bardzo ważne jest byś stworzył taką, która będzie idealnie pasować do tego czym się zajmujesz. Do dyspozycji mamy dwa człony nazwy domeny: nazwę główną (to co pomiędzy www a kropką) oraz rozszerzenia (to co po kropce). Nazwę główną bardzo często tworzy nazwa firmy lub nazwa działalności, którą dana firma wykonuje. Rozszerzenie jest odgórnie ustalone i można je wybrać z listy możliwych propozycji. Nasza firmowa strona ma nazwę główną pracowniazygzak a rozszerzenie .pl (czyli informujemy wszystkich wokół, że jesteśmy z Polski). Jeśli będziesz działał w innych krajach to wybierasz sobie inne rozszerzenie lokalne (de, en, hr lub inne), jeśli zaś chcesz działać globalnie na całym świecie to zamawiasz dla siebie rozszerzenie .com.

W poprzednim zdaniu po raz pierwszy użyłem zwrotu „zamawiasz” – tak, domenę trzeba zamówić, opłacić i zarejestrować. Oczywiście służymy pomocą w tych czynnościach, byś nie musiał się trudzić i przechodzić przez gąszcz zawiłości techniczno-prawnych. Pamiętaj jednak: domena to Twój adres, Twoja wizytówka, Twój dowód osobisty – to Ty musisz być jej właścicielem. Dopilnuj by domena była zarejestrowana na Twoje dane firmowe i sukcesywnie odnawiana, by nikt w przyszłości nie mógł jej przejąć! Dobrą praktyką (również naszej firmy) jest przekazywanie klientom danych rejestrowych dla pełnej transparentności współpracy.
Hosting, czyli miejsce
Hosting to część techniczna przedsięwzięcia pod nazwą „strona internetowa”, klienci nie lubią o nim rozmawiać i nie chcą słyszeć, że za niego też trzeba zapłacić. Ano trzeba płacić, ponieważ jest on niezwykle istotny. Hosting jest bowiem miejscem, gdzie będzie ostatecznie umieszczona strona internetowa, tutaj będzie obsługiwana poczta e-mail, a także będą przechowywane wszystkie zasoby cyfrowe niezbędne do prowadzenia Twoich działań biznesowych. Najważniejsza informacja dla Ciebie jest taka, że dzięki hostingowi dostęp do Twojej strony i poczty e-mail możliwy jest dla klientów bez przerwy o każdej porze dnia i nocy. Wybór wśród firm oferujących usługi hostingowe jest ogromy i łatwo się zgubić w gąszczu różnych technicznych terminów, zwłaszcza osobom nieobeznanym z tematem. W tym miejscu zawsze proponuję bezpłatne konsultacje osobom zainteresowanym współpracą z naszą pracownią.
Certyfikat SSL, czyli bezpieczeństwo
Na początku 2020 roku wielcy świata internetu (Google) postanowili, że nie będą wspierali w swoich produktach (np. wyszukiwarkach) stron, które nie posiadają metody szyfrowania danych i wskazują wszelkie strony bez certyfikatów SSL jako potencjalnie niebezpieczne. Certyfikat SSL to narzędzie poświadczające wiarygodność domeny oraz jej właściciela. Potwierdza bezpieczeństwo szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy użytkownikiem, a serwerem oraz gwarantuje poufność danych i całej komunikacji. Jak można rozpoznać, że strona jest zabezpieczona? Użytkownik zauważy w pasku adresu przeglądarki internetowej ikonkę kłódki przed adresem strony oraz nazwę protokołu https w kolorze zielonym. Jak się domyślasz za certyfikat SSL również trzeba zapłacić.
Plik HTML, czyli to co widać
Po trzech ciężkich akapitach dobrnąłeś w końcu do miejsca, gdzie możesz trochę odetchnąć. Tutaj powstaje to co widać, czyli Twoja wymarzona strona internetowa. Teraz jest czas by grafik pokazał swoje umiejętności i stworzył dla Ciebie wyjątkowe obrazy. Teksty napiszą dla Ciebie doświadczeni autorzy zaś informatyk zaprogramuje całość w sobie tylko znanym języku obcym (html). Ty usiądziesz wygodnie wieczorem przed komputerem i… przejdziesz do ostatniego akapitu dzisiejszego artykułu.
Teraz mogę się zachwycać
Tak, teraz możesz się zachwycać. Masz wszystko co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Pamiętaj, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc, jesteśmy dostępni!
Adam Frydko
Marzec 2021

Powrót do spisu treści

Poradnik jest ciekawy?

Zaglądaj do niego regularnie!
Zapisz się na newsletter

O autorze

Adam Frydko autor artykułu
Jestem absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie nauczyłem się projektowania i konstruowania inżynierskiego. Obecnie również projektuję oraz konstruuję... tyle, że w obszarze internetu. Od 2003 roku razem z Joanną prowadzę Pracownię Projektową Zygzak i chętnie będę dzielił się z Wami moimi spostrzeżeniami z codziennej pracy, może komuś się przydadzą;)

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią?
Zapraszam do kontaktu.
Adam Frydko
Pracownia Projektowa Zygzak
zygzak@pracowniazygzak.pl