Poradnik graficzny

czyli, jak możemy Ci pomóc w promowaniu firmy!

Siódme - nie kradnij!

ilustracja artykułu o tworzeniu stron internetowych
Zdjęcie do reklamy? Ilustracja do artykułu? A weź to z internetu! Lubię takie rozmowy…, bo zdjęcia w naszej pracowni bierzemy z internetu, zawsze licencjonowane! Licencjonowane, czyli z prawem do ich wykorzystania.
Z internetu, czyli skąd?
Z internetowego banku zdjęć. Takich banków jest wiele, najpopularniejsze i największe z nich to: Adobe Stock, Shutterstock czy Dreamstime. Takie banki stale powstają nowe i wystarczy trochę „przepytać” wyszukiwarkę Google by otrzymać ich aktualną listę. W swoich zasobach mają zdjęcia o wysokiej jakości, ilustracje od znanych grafików i ilustratorów, materiały wektorowe umożliwiające ich skalowanie i wykorzystanie w dużych powiększeniach, a także materiały video oraz audio. Znajdziemy w nich materiały na wszelkie tematy, a wyszukiwać można je po słowach kluczowych według naszych potrzeb. A jest co przeszukiwać, można na tym zajęciu spędzić czasem i kilka godzin. Najważniejszą korzyścią płynącą z wykorzystania zasobów z banków zdjęć jest ich licencjonowanie.
Jaka licencja?
Bezterminowa, ogólnoświatowa licencja umożliwia korzystanie z licencjonowanego zasobu we wszystkich mediach, w tym w druku, prezentacjach, transmisjach rozgłoszeniowych, serwisach internetowych i mediach społecznościowych. Tak brzmi ogólna definicja licencji Adobe Stock, pozostali dostawcy posługują się podobną i większych różnić pomiędzy nimi nie ma.

Istnieje natomiast u dostawców istotny podział licencji na rodzaje, najczęściej na dwa: licencja standardowa i rozszerzona. Większość zdjęć, prac wektorowych i ilustracji Adobe Stock ma licencję standardową, która umożliwia:
  • powielanie zasobu w nakładzie do 500 000 egzemplarzy w dowolnych mediach, w tym na opakowaniach produktów, w drukowanych materiałach marketingowych, dokumentach cyfrowych lub oprogramowaniu,
  • wykorzystywanie zasobu w marketingu e-mail, reklamach na urządzenia mobilne i programach telewizyjnych lub cyfrowych, pod warunkiem, że przewidywana liczba odbiorców jest mniejsza niż 500 000,
  • publikowanie zasobu w serwisie WWW lub w mediach społecznościowych bez ograniczeń liczby wyświetleń,
  • używanie zasobu w niektórych rodzajach produktów, na przykład w podręcznikach, pod warunkiem, że zasób nie stanowi podstawowej wartości takiego produktu i nie jest powielany w nakładzie przekraczającym 500 000 egzemplarzy,
  • udostępnianie niezmodyfikowanego zasobu swoim pracownikom i wykonawcom, którzy zostali zobowiązani w drodze umowy do przestrzegania warunków licencji,
  • przenoszenie licencji na klienta lub pracodawcę.
Licencja rozszerzona pozwala natomiast na:
  • używanie zasobu według wszelkich uprawnień udzielanych w ramach licencji standardowej,
  • powielanie zasobu powyżej limitu 500 000 egzemplarzy/odbiorców,
  • tworzenie materiałów lub produktów przeznaczonych do odsprzedaży lub dystrybucji, w których główną wartość produktu stanowi sam zasób, np. kubków, kartek okolicznościowych, kalendarzy lub koszulek.
Płacić, czy nie płacić - oto jest pytanie?
Pytanie wydaje się przewrotne, przecież mówimy o dostawcach światowych, którzy chcą zarabiać na swoich zasobach. A jednak, część materiałów na licencji standardowej dostępnych jest za darmo…, oczywiście mniejsza część. Można jednak wśród nich znaleźć perełki, które możemy zastosować do swoich materiałów promocyjnych.

Jeśli jednak wśród darmowych nie znajdziemy odpowiedniego materiału lub potrzebujemy licencji rozszerzonej to już musimy zapłacić. Ile? To zależy, czy taki zasób kupujemy sami, czy zlecamy zakup poprzez agencje reklamowe, czy zamawiamy materiał promocyjny z wcześniej ustaloną liczbą zdjęć lub ilustracji pochodzących z banku zdjęć.
Czy pomagamy klientom przy wyborze i zakupie zdjęć?
Odpowiedź brzmi: zawsze! Nasza pracownia jako firma współpracująca z usługą Adobe Stock może oferować licencjonowane materiały dla klientów. Cena takiego pojedynczego standardowego zasobu nie przekracza aktualnie kwoty 40 zł netto, co ważne zasób taki może zostać wykorzystany wielokrotnie. Natomiast w przypadku zamawiania u nas prac graficznych bardzo często umawiamy się z klientami na zastosowanie w ich materiałach określonej ilości zdjęć bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Tak na marginesie, nasze zdjęcia i ilustracje można także zakupić w Adobe Stock. Jak macie chwilkę to je pooglądajcie :) Portfolio Pracowni Projektowej Zygzak na Adobe Stock
Adam Frydko
Styczeń 2021

Powrót do spisu treści

Poradnik jest ciekawy?

Zaglądaj do niego regularnie!
Zapisz się na newsletter

O autorze

Adam Frydko autor artykułu
Jestem absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie nauczyłem się projektowania i konstruowania inżynierskiego. Obecnie również projektuję oraz konstruuję... tyle, że w obszarze internetu. Od 2003 roku razem z Joanną prowadzę Pracownię Projektową Zygzak i chętnie będę dzielił się z Wami moimi spostrzeżeniami z codziennej pracy, może komuś się przydadzą;)

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią?
Zapraszam do kontaktu.
Adam Frydko
Pracownia Projektowa Zygzak
zygzak@pracowniazygzak.pl